Tento eshop je určen výhradně osobám nad 18 let. Stránky obsahují sexuální a erotickou tématiku.

Přihlášení k účtu
0  
DomůPro zákazníkyPéče o produkty - Provazy

Péče o produkty - Provazy

Péče o provazy

V shibari se nejčastěji používají provazy jutové, které mají nejlepší vlastnosti. Určitě to ale nesmí být provazy z provaznictví nebo hobby marketu, ty jsou příliš tvrdé, kousavé a napuštěné páchnoucími a dráždivými konzervanty.

Pro shibari jsou tedy nevyhnutelné speciální úpravy provazu. Míra těchto úprav určuje výslednou kvalitu a cenu provazu. Obecně se dá říci, že čím je provaz ošetřenější, tím je hladší a jemnější.


Nejlepší péčí o provaz je samotné vázání. Provaz totiž časem „zraje“. Ze začátku bývají provazy trochu hrubší, vázáním ale změknou, ohladí se a také o něco ztenčí. Provazy také zpočátku práší („sněží“). I méně ošetřený provaz se bude časem podobat tomu více ošetřenému, potrvá to ale déle, bude se z něj více prášit a zpočátku mu budou odstávat chlupy. Těch je možné se zbavit opálením provazu (rychle, nad mírným plamenem), nebo si jich prostě nevšímat, protože se provaz sám časem ohladí.

Olejování

Pokud máte pocit, že jsou vaše jutové provazy suché, je možné je promazat olejem. Do rukou si nakapejte pár kapek kaméliového oleje a rozetřete jej v dlaních, do rukou si vezměte provaz a přejíždějte po celé jeho délce. Nezapomeňte i na uzly na koncích provazu. Alternativně můžete použít hadřík z mikrovlákna.

Oleje dávejte raději méně, vždy můžete přidat. Pokud máte z provazu pocit mastnoty i druhý den, oleje jste dali moc.

Když olej jednou k ošetření provazu použijete, je třeba se mu takto věnovat už pravidelně!

 

Voskování 

Pro jutové a konopné provazy je voskování ta nejlepší péče, kterou jim můžete dát. Je vhodné provazy navoskovat už při prvotním opracování, proto je většina našich provazů již takto ošetřená. Takto ošetřené provazy pak obvykle stačí navoskovat znovu jen jednou přibližně v polovině jejich životnosti.

Do přehnutého hadříku naneste trochu voskovací pasty, vložte provaz a projíždějte jím po celé jeho délce. Vosk můžete do provazu vetřít i z dlaní.

Opalování

Na chlupaté provazy funguje opalování. To zredukuje nejen samotné chloupky, ale i prach, který vzniká při manipulaci s provazy.

Na opalování je možné použít buď plynový sporák nebo propan-butanový hořák, rozhodně ne svíčku! Provazem projíždějte rychle v nejžhavější části plamene a opalujte jemná vlákna na jeho povrchu.

Nejbezpečnější způsob je vzít část provazu, kterou udržíte pohodlně napnutou v rukách, a několikrát jí projet plamenem tam a zpět (2-4x), posunout a pokračovat na ještě neopálené části provazu.

Po samotném opálení je potřeba provazy očistit hadříkem a naolejovat, protože je opalování vždy mírně vysuší.

Čištění

Snažte se si provazy nezašpinit. Pokud je používáte i na intimní partie, vyhraďte si daný provaz jen pro jednoho partnera. Pokud je přece jen potřebujete vyčistit, liší se postup podle typu provazu.

Bavlněné provazy

Můžete je bez problémů prát v pračce. Než je do ní dáte, vložte nesvázané provazy do látkové tašky nebo povlaku na polštář, aby zůstaly pohromadě.

Jutové a konopné provazy

Na malé nečistoty či běžné čištění můžete použít hadřík z mikrovlákna. Ten pouze přehněte a přejíždějte po provaze sem a tam po celé jeho délce.


I jutové a konopné provazy je možné prát v pračce, ale ubírá jim to na životnosti a zejména nosnosti, která je pro vázání v závěsech nejdůležitější.

Proto tento způsob čištění doporučujeme jen tehdy, jsou-li provazy opravdu znečištěné, například od bahna. Předem upozorňujeme, že krev z provazu nikdy nedostanete, rozmyslete si tedy prosím podobné hrátky předem.

Nejprve si zkontrolujte, jestli je vnitřek pračky úplně čistý. Volně smotaný provaz svažte v jednom místě provázkem a vložte do pytlíku na praní jemného prádla. Perte na 40° buď úplně bez pracího prostředku a nebo jen s poloviční dávkou šetrného pracího prostředku. Zvolte nejvyšší počet otáček při odstřeďování. Vždy je lepší si praní vyzkoušet jen s jedním provazem, abyste viděli, jak reaguje. Nikdy provazy neperte svázané, už byste je nemuseli rozvázat.
Po vyprání je třeba provazy sušit yytak akorát" napnuté. Praním se totiž provaz roztáhne do šířky a zkrátí v délce, silným napětím se naopak může zúžit a protáhnout.